Answer:
[tex]9u" + 2304u = 160cos(6t)[/tex]
[tex]u(0) = \frac{5}{12}ft[/tex] and [tex]u'(0) =0[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]w =9lb[/tex] --- weight
[tex]L = 1.5in[/tex] --- stretch
[tex]u(0) =5in[/tex] --- initial position
[tex]u'(0) =0[/tex] --- initial velocity
[tex]\gamma =0\ lbs/ft[/tex] --- no damping
[tex]F(t) = 5cos(6t)\ lb[/tex] -- External force
Required
Solve the initial value problem
The initial value problem is calculated using:
[tex]mu" + ku = F(t)[/tex]
First, convert all lengths to ft
[tex]L = 1.5in[/tex]
[tex]L = \frac{1.5}{12}ft[/tex]
[tex]L = \frac{1}{8}ft[/tex]
[tex]u(0) =5in[/tex]
[tex]u(0) = \frac{5}{12}ft[/tex]
Weight is calculated as:
[tex]w = mg[/tex] and [tex]w = kL[/tex]
Where
[tex]g = 32fts^{-1}[/tex]
Make m the subject in [tex]w = mg[/tex]
[tex]m = \frac{w}{g}[/tex]
[tex]m = \frac{9}{32}[/tex]
Make k the subject in [tex]w = kL[/tex]
[tex]k = \frac{w}{L}[/tex]
[tex]k = \frac{9}{1/8}[/tex]
[tex]k = 72[/tex]
Recall that: [tex]mu" + ku = F(t)[/tex]
[tex]\frac{9}{32}u" + 72u = 5cos(6t)[/tex]
Multiply through by 32
[tex]9u" + 2304u = 160cos(6t)[/tex]
[tex]u(0) = \frac{5}{12}ft[/tex] and [tex]u'(0) =0[/tex]