Tanasberry1637 Tanasberry1637
  • 31-03-2021
  • Mathematics
contestada

Vanessa bought 11 of the same candy bars. she spent 13.75 total. write an equation that could be used to find the price p of each candy bar​

Respuesta :

EzeTyler EzeTyler
  • 31-03-2021

Answer:

13.75÷11=1.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In our lab experiment on Ohm's law, the power supply is connected to a circuit containing one resistor, and a direct current of 1.5 A is drawn. If you connect a
Solve for h. 6=bh xe ?
What are the central ideas of the speech? Check the three boxes that apply
Roman is an activist who would like to see humans live in a state of sharing, equality, and harmony. His friend Omar says, "But if everyone shared and everyone
Bob can do a job in 5 hours while Bill can do the same job in 8. How many hours would it take them, working together, to do this job? Thanks!!!
Alliteration in ozymandais
The cost of a video game can be modeled by the question C=5x-2. The number of games sold can be modeled by the equation N=8x+5. Write a model for the revenue fr
Analyze the reasons why people originally moved out of the Sahara region and chose to settle in the Sahel.
What is (are) the main difference(s) between passive transport and active transport? Group of answer choices Passive transport does not require any cellular pr
Jim makes $5.75 an hour. Each week 26% of his total pay is deducted for taxes. How many hours does him have to work if he wants his take home pay to be at least