Respuesta :

Answer:

152.4 g of O₂ are consumed.

Explanation:

We start from the combustion reaction:

C₃H₈  +  5O₂  →  3CO₂  +  4H₂O

We convert the mass of propane to moles:

41.9 g . 1mol /44g = 0.952 moles

Ratio is 1:5. 1 mol of propane consumes 5 moles of oxygen at propane combustion

Then, 0.952 moles may consume (0.952 . 5) /1 = 4.76 moles.

We convert moles to mass → 4.76 mol . 32g/mol = 152.4 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico