Respuesta :
Answer:
a. 0.1038 = 10.38% probability that the sample mean is more than 59 pounds.
b. 0.6772 = 67.72% probability that the sample mean is more than 56 pounds.
c. 0.2210 = 22.10% probability that the sample mean is between 56 and 57 pounds.
d. 0.0146 = 1.46% probability that the sample mean is less than 53 pounds.
e. 0% probability that the sample mean is less than 49 pounds.
Step-by-step explanation:
To solve this question, we need to understand the normal probability distribution and the central limit theorem.
Normal Probability Distribution:
Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Central Limit Theorem
The Central Limit Theorem estabilishes that, for a normally distributed random variable X, with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]s = \frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex].
For a skewed variable, the Central Limit Theorem can also be applied, as long as n is at least 30.
The Aluminum Association reports that the average American uses 56.8 pounds of aluminum in a year. The population standard deviation of annual usage is 12.3 pounds.
This means that [tex]\mu = 56.8, \sigma = 12.3[/tex]
Sample of 50:
This means that [tex]n = 50, s = \frac{12.3}{\sqrt{50}} = 1.74[/tex]
a. More than 59 pounds
This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 59.
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
By the Central Limit Theorem
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{59 - 56.8}{1.74}[/tex]
[tex]Z = 1.26[/tex]
[tex]Z = 1.26[/tex] has a pvalue of 0.8962
1 - 0.8962 = 0.1038
0.1038 = 10.38% probability that the sample mean is more than 59 pounds.
b. More than 56 pounds
This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 56. So
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{56 - 56.8}{1.74}[/tex]
[tex]Z = -0.46[/tex]
[tex]Z = -0.46[/tex] has a pvalue of 0.3228
1 - 0.3228 = 0.6772
0.6772 = 67.72% probability that the sample mean is more than 56 pounds.
c. Between 56 and 57 pounds
This is the pvalue of Z when X = 57 subtracted by the pvalue of Z when X = 56.
X = 57
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{57 - 56.8}{1.74}[/tex]
[tex]Z = 0.11[/tex]
[tex]Z = 0.11[/tex] has a pvalue of 0.5438
X = 56
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{56 - 56.8}{1.74}[/tex]
[tex]Z = -0.46[/tex]
[tex]Z = -0.46[/tex] has a pvalue of 0.3228
0.5438 - 0.3228 = 0.2210
0.2210 = 22.10% probability that the sample mean is between 56 and 57 pounds.
d. Less than 53 pounds
This is the pvalue of Z when X = 53.
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{53 - 56.8}{1.74}[/tex]
[tex]Z = -2.18[/tex]
[tex]Z = -2.18[/tex] has a pvalue of 0.0146
0.0146 = 1.46% probability that the sample mean is less than 53 pounds.
e. Less than 49 pounds
This is the pvalue of Z when X = 49.
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{49 - 56.8}{1.74}[/tex]
[tex]Z = -4.48[/tex]
[tex]Z = -4.48[/tex] has a pvalue of 0
0% probability that the sample mean is less than 49 pounds.