Respuesta :

F=ma

a=F/m

a=500N/50kg

a=10m/s2

Answer:

Explanation:

m=1000kg and a=3m/s2 . hence, the force needed to accelerate the 1000kg car by 3m/s2 is 3000N

ACCESS MORE
EDU ACCESS