hjg0020
contestada

An investment of 4000 earns 2% interest compounded annually. what will be the value of the investment in 7 years?

Respuesta :

4,560


Because 2% of 4,000 is 80. 80 times 7 plus the original 4,000 equals 4,560

Answer:

$4594.74

Step-by-step explanation:

we will use the compound interest to solve-

a=p(1+r)^t

a=final number

p=principal balance (initial)**without interest**

r=interest rate

t=the amount of time

p=$4000

t= 7yrs

r=2%=0.02

we need to turn 2% into a decimal, to do that you divide 2 by 100 which is 0.02

now we rewrite the equation-

a=4000(1+0.02)^7

a=4000*1.1486

the answer is

$4594.74

good luck :)

i hope this helps

have a nice day !!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico