Respuesta :

Answer:

$604.47

Step-by-step explanation:

Given data

Cost of camera= $560.99

Tax= 7.75%

Let us find the amount of the tax

=7.75/100* 560.99

=0.0775*560.99

=$43.48

Hence the amount of the tax is $43.48

Therefore the total cost is

=43.48+560.99

=$604.47

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico