Answer:
1. d. none of the above.
2. A. There is some evidence against H0, and a study using a larger sample size may be worthwhile.
3.a. that the sample size is very large.
Step-by-step explanation:
1. This experimental analysis is incomplete so none of the options provides the best solution. Therefore the correct answer is choice D.
2. The smallest value which provides basis for rejection for H0 at ∝= 0.05 is P= 0.05.
As P= 0.052 but we are not sure about other variables such as sample size. So option A is the best choice
A. There is some evidence against H0, and a study using a larger sample size may be worthwhile.
3. A sample of 40,000 bulbs will provide a wider range for the results. Therefore the sample size is too large to accurately predict the results .
Hence choice a gives the best answer that the sample size is too large.