A sample of a compound containing only carbon and hydrogen atoms is completely combusted, producing
11.0 g of CO, and 4.5 g of H,O.
Which of the following is the empirical formula of the compound?
Choose 1 answers
CH
B
CH
CH3
C2H

Respuesta :

It’s the last one C2H

The empirical formula will be C2H.

What is empirical formula?

The easiest whole-number proportion of the numerous elements in a molecule is represented by an empirical formula.

Calculation of empirical formula

Given data:

C = 11.0 g

H = 4.5 g

The atomic mass of C = 12

The atomic mass of H = 1

Now, divide the mass by atomic mass.

1) For carbon atom= 11 / 12 =0.91

2) For hydrogen atom = 4.5 / 1=4.5

Now, divide the lowest term by the obtaining whole number.

1) For carbon atom = 11/ 0.91 = 12

2) For hydrogen atom = 4.5/0.91 = 5

Therefore, the empirical formula will be C2H,

To know more about empirical formula

https://brainly.com/question/14044066

#SPJ3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico