Answer:
Incorrect
Explanation:
Given that,
The mass of a boulder, m = 22 kg
We need to find the weight of the student in pounds.
We know that,
1 pound = 454 g
or
1 g = (1/454 pounds)
22 kg = 0.022 grams
So,
0.022 grams = [tex]\dfrac{0.022}{454}\ pounds[/tex]
= 0.000048 pounds
The student says the weight is 0.048 pounds. It means he was incorrect.