kennedybusiness3359 kennedybusiness3359
  • 30-03-2021
  • Mathematics
contestada

six bags of sunflower seeds cost 7.20 what is the proportionality of the situation

Respuesta :

EzeTyler EzeTyler
  • 30-03-2021

Answer:

$1.2:1 or $1.2 per bag of sunflower seeds

Step-by-step explanation:

  1. To find the cost of each sunflower bag you would divide the cost by the amount of bags

7.20÷6 which is 1.2

Answer Link

Otras preguntas

In Drosophila, white eyes is caused by a recessive allele (r) located on the X chromosome. The dominant allele (R) produces red eyes. Suppose a white-eyed femal
Given f(x) and g(x)=f(x)+k, use the graph to determine the value of k 2 3 4 5
Should history remember Thomas Jefferson as a hero, hypocrite, or both
Find the quadratic root of 3 x² - 4x + 2​
What is Compression?​
How did Byzantine Empire begin? A. The Ottoman Turks created the Byzantine Empire after they conquered Egypt B. When the roman empire divided, the eastern roma
1/6 of the age of a mother is the age of her daughter.if the difference of their age is 35 find the age of mother​
Purchase Company recently acquired several businesses and recognized goodwill in each acquisition. Purchase has allocated the resulting goodwill to its three re
Mia wants to purchase a pair of jeans that cost $36. They are on sale for 20% off. What are two ways that Mia can find the cost of the jeans? Write your answers
The Federal Trade Commission FIP principle of Notice/Awareness states that 1) customers must be allowed to choose how their information will be used for seconda