Answer:
The minimum height is: 44.24 ft and the maximum is 50.74ft
Step-by-step explanation:
Given
[tex]L = 54[/tex] --- Length of ladder
[tex]55 \le \theta \le 70[/tex]
Required
The minimum and maximum height
The question is illustrated with the attached image:
The height h is calculated using:
[tex]\sin(\theta) = \frac{h}{54}[/tex] --- sine equation
When [tex]\theta = 55[/tex], we have:
[tex]\sin(55) = \frac{h}{54}[/tex]
Make h the subject
[tex]h = 54 * \sin(55)[/tex]
[tex]h = 54 * 0.8192[/tex]
[tex]h = 44.24ft[/tex]
When [tex]\theta = 70[/tex], we have
This gives:
[tex]\sin(70) = \frac{h}{54}[/tex]
Make h the subject
[tex]h = 54 * \sin(70)[/tex]
[tex]h = 54 * 0.9397[/tex]
[tex]h = 50.74ft[/tex]
The minimum height is: 44.24 ft and the maximum is 50.74ft