Answer:
Part A; Initial dosage is 10 milligrams
Part B:
8.4113 milligrams after 1 hour
5.0057 milligrams after 4 hours.
Step-by-step explanation:
It is given M(h)= 10 [tex]e^{-0.173h}[/tex]
Initial dosage is the 10 milligrams
After 1 hour, plug in h as 1
So, M(1)=10[tex]e^{-0.173*1}[/tex]
Simplify the right side
M(1)=10(0.84113)
M(1)= 8.4113 milligrams.
Now, after 4 hours
M(4)=10 [tex]e^{-0.173*4}[/tex]
M(4)=10(0.50057)
M(4) =5.0057 milligrams