The average spending at Neco's salad bar is $9.03 with a standard deviation of $3.26. The distribution follows t-distribution. The management is interested in the middle 90% of the customers (spending wise) as it believes that they represent their true customer base. What will be the difference between the upper and lower spending cut-offs which define the middle 90% of the customers if the sample contains 41 customers

Respuesta :

Answer:

The difference between these cut-offs is of $1.9.

Step-by-step explanation:

In this question, we have to find the 90% confidence interval, using the t-distribution.

The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So

df = 41 - 1 = 40

90% confidence interval

Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 40 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of [tex]1 - \frac{1 - 0.9}{2} = 0.95[/tex]. So we have T = 1.684

The margin of error is:

[tex]M = T\frac{s}{\sqrt{n}} = 1.684\frac{3.26}{\sqrt{41}} = 0.95[/tex]

In which s is the standard deviation of the sample and n is the size of the sample.

The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 9.03 - 0.95 = $8.08.

The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 9.03 + 0.95 = $9.98.

What will be the difference between the upper and lower spending cut-offs which define the middle 90% of the customers if the sample contains 41 customers

$9.98 - $8.08 = $1.9

The difference between these cut-offs is of $1.9.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico