Check my workCheck My Work button is now enabledItem 15 Time Remaining 2 hours 27 minutes 1 second02:27:01 Exercise 8-16 Direct Materials and Direct Labor Budgets [LO8-4, LO8-5] The production department of Zan Corporation has submitted the following forecast of units to be produced by quarter for the upcoming fiscal year: 1st Quarter 2nd Quarter 3rd Quarter 4th Quarter Units to be produced 5,000 8,000 7,000 6,000 In addition, 6,000 grams of raw materials inventory is on hand at the start of the 1st Quarter and the beginning accounts payable for the 1st Quarter is $2,880. Each unit requires 8 grams of raw material that costs $1.20 per gram. Management desires to end each quarter with an inventory of raw materials equal to 25% of the following quarter’s production needs. The desired ending inventory for the 4th Quarter is 8,000 grams. Management plans to pay for 60% of raw material purchases in the quarter acquired and 40% in the following quarter. Each unit requires 0.20 direct labor-hours and direct laborers are paid $11.50 per hour. Required: 1.&2. Calculate the estimated grams of raw material that need to be purchased and the cost of raw material purchases for each quarter and for the year as a whole. 3. Calculate the expected cash disbursements for purchases of materials for each quarter and for the year as a whole. 4. Calculate the estimated direct labor cost for each quarter and for the year as a whole

Respuesta :

Answer:

Zan Corporation

Production Department

Quarters                                1st            2nd           3rd          4th       Total

1. Raw materials              50,000g   62,000g  54,000g  44,000g 210,000g

  Purchased

2. Cost of purchases    $60,000   $74,400  $64,800  $52,800 $252,000

3. Total disbursement   $38,880  $68,640  $68,640   $57,520  $233,680

4. Direct labor costs      $11,500    $18,400    $16,100   $13,800    $59,800

Explanation:

a) Data and Calculations:

Forecast Production

Quarters                               1st            2nd           3rd            4th       Total

Units to be produced        5,000        8,000       7,000       6,000     26,000

Grams required               40,000g   64,000g  56,000g   48,000g 208,000

Beginning Inventory          6,000g    16,000g   14,000g    12,000g   6,000g

Raw materials purchase 50,000g   62,000g  54,000g   44,000g 210,000g

Ending Inventory             19,200g     16,800g   14,400g      9,600g

Cost of purchases        $60,000   $74,400  $64,800   $52,800  $252,000

Beginning Inventory cost  7,200     19,200      16,800      14,400

Total Cost of materials $67,200  $93,600   $81,600   $67,200

Cost of materials used $48,000  $76,800  $67,200   $57,600

Grams required by 1 unit        8 gm

Cost of 1 gm = $1.20

Ending Raw materials

25% of next quarter's  16,000gm    14,000gm  12,000gm  8,000gm

Accounts Payable

Beginning balance         $2,880

Cost of purchases       $60,000   $74,400  $64,800   $52,800  $252,000

Cash Disbursement for purchases of materials:

Cash Payment:                  1st            2nd           3rd            4th       Total

60% quarter acquired  36,000      44,640     38,880      31,600

40% in ffg quarter          2,880      24,000     29,760     25,920

Total disbursement   $38,880    $68,640  $68,640   $57,520  $233,680

Cost of direct labor:

Each unit requires 0.20 direct labor-hours at $11.50 per hour

Quarters                               1st            2nd           3rd            4th       Total

Units to be produced       5,000        8,000       7,000       6,000     26,000

Total direct labor-hours    1,000         1,600        1,400       1,200        5,200

Direct labor costs          $11,500     $18,400    $16,100   $13,800   $59,800

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico