Consult Multiple-Concept Example 5 to review the concepts on which this problem depends. A light bulb emits light uniformly in all directions. The average emitted power is 150.0 W. At a distance of 6 m from the bulb, determine (a) the average intensity of the light, (b) the rms value of the electric field, and (c) the peak value of the electric field.

Respuesta :

Answer:

a. 0.332 W/m² b. 11.2 V/m c. 15.8 V/m

Explanation:

(a) the average intensity of the light,

Intensity, I = P/A where P = average power = 150.0 W and A = area through which the power emits = 4πr² where r = distance from bulb = 6 m.

So, I = P/A = P/4πr²

Substituting the values of the variables into the equation, we have

I =  P/4πr²

I =  150.0 W/4π(6 m)²

I =  150.0 W/4π(36 m²)

I =  150.0 W/452.39 m²

I =  0.332 W/m²

(b) the rms value of the electric field,

Since Intensity, I = E²/cμ₀ where E = rms value of electric field, c = speed of light = 3 × 10⁸ m/s and μ₀ = permeability of free space = 4π × 10⁻⁷ H/m.

Making E subject of the formula, we have

E² = Icμ₀

E = √(Icμ₀)

Since I = 0.332 W/m², substituting the other terms into the equation, we have

E = √(0.332 W/m² × 3 × 10⁸ m/s × 4π × 10⁻⁷ H/m.)

E = √(0.332 W/m² × 3 × 10⁸ m/s × 4π × 10⁻⁷ H/m.)

E = √(12.5 × 10)

E = √125 V/m

E = 11.18 V/m

E ≅ 11.2 V/m

(c) the peak value of the electric field.

The peak value of electric field, E' is gotten from E = E'/√2 where E = rms value of electric field.

So, E' = √2E

= √2 × 11.2 V/m

= 15.81 V/m

≅ 15.8 V/m

ACCESS MORE
EDU ACCESS