Respuesta :
The dewpoint when the dry bulb temperature is 20°C and the relative humidity is 17% is = 15°C
The dewpoint will be [tex]3.4^{0} C[/tex] when the dry bulb temperature is 20°C and the relative humidity is 17%.
What is dewpoint?
Under constant air pressure as well as water content, the dew point is just the temperature at which air must be chilled to be saturated with water vapor. Moisture capacity is lowered when temperatures fall below the dew point, and airborne water vapor condenses to produce liquid water termed dew.
The dew point can be calculated by using the formula:
Td = T - (100- RH) / 5
where, Td is dew point.
Calculation of dewpoint is shown as:
Now, put the value of given data in dew points formula:
Td = 20 -(100- 17) / 5
Td = 20 -(83) / 5
Td = 20-16.6
Td = 3.4[tex]3.4^{0} C[/tex]
Therefore, the dewpoint will be 3.4[tex]3.4^{0} C[/tex].
To know more about dewpoint click here.
https://brainly.com/question/5866450.
#SPJ2