Answer:
B = 5.23 T
Explanation:
Given that,
Electric field, E = 550 V/m
The speed of the proton, v = 105 m/s
We need to find the magnitude of the magnetic field such that the beam of protons continues along its straight-line trajectory.
To move in a straight line, the magnitude of the electric force from the field and the magnetic field must be equal i.e.
[tex]qE=qvB\\\\B=\dfrac{E}{v}\\\\B=\dfrac{550}{105}\\\\B=5.23\ T[/tex]
So, the magnitude of the magnetic field is equal to 5.23 T.