Respuesta :
Answer:
1.35m
Step-by-step explanation:
A 2.7 meter ladder leans against a house forming a 30° angle with the house. Exactly how far is the base of the ladder from the house?
We solve the above question using the Trigonometric function of Sine
cos theta = Opposite/Hypotenuse
From the question
Opposite = Distance of base of the ladder from the house = x
Hypotenuse = Length of the ladder = 2.7m
Theta = 30°
Hence,
sin 30 = x/2.7 m
Cross Multiply
x = sin 30 × 2.7m
x = 1.35m
Option b is correct.
The base of the ladder from the house is 1,35 meters, the correct option is B.
Given
A 2.7-meter ladder leans against a house forming a 30° angle with the house.
Sin angle
The sine of an angle is a function that relates to the sides of a right triangle.
Let the base of the ladder from the house be x.
The height of the base of the ladder from the house is given by;
[tex]\rm Sin\theta =\dfrac{Opposite \ side}{Hypotenuse}[/tex]
Substitute all the values in the formula
[tex]\rm Sin\theta =\dfrac{Opposite \ side}{Hypotenuse}\\\\\rm Sin30=\dfrac{h}{2.7}\\\\h = 2.7 \times sin30\\\\h=2.7 \times 0.5\\\\h=1.35 \ meter[/tex]
Hence, the base of the ladder from the house is 1,35 meters.
To know about trigonometric identities click the link is given below.
https://brainly.com/question/583439