Respuesta :

Question:

A customer buys bouquets of tulips and bouquets of roses for $40.25. The bouquet contained 17 tulips and cost $18.25. What is the price of a bouquet of roses?

Answer:

[tex]Rose =\$22.00[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Total = \$40.25[/tex]

[tex]Tulips = \$18.25[/tex]

Required

The cost of a bouquet of roses

Since the customer bought a bouquet each, the formula to use is:

[tex]Total = Tulip + Rose[/tex]

Make Rose the subject

[tex]Rose =Total - Tulip[/tex]

[tex]Rose =\$40.25 - \$18.25[/tex]

[tex]Rose =\$22.00[/tex]

A bouquet of rose costs $22.00

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico