A guy wire attached to the top of a radio antenna

is bolted to the ground 48 m from the base of the

tower. If the wire makes an angle of 14° with the

ground, how high is the radio antenna? Express

your answer to 2 decimal places.

A.

8.00 m

10.02 m

Huy Airp

11.97 m

.

14.35 m

Respuesta :

fichoh

Answer:

11.97 m

Step-by-step explanation:

The height of radio antenna can be obtained using the trigonometric function:

Tan θ = opposite / Adjacent

θ = 14° ; opposite = h ; adjacent = 48m

Tan 14= h / 48

0.2493280 = h / 48

h = 0.2493280 * 48

Height, h of tower is : 11.9677 = 11.97 m

Ver imagen fichoh
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico