The average response time to a bank robbery is about 9 min. A local community wants to improve on this time, so they implement advanced training seminars. They find that the new response time for a sample of 36 police officers is 8+4.2 (M SD) min. Test whether this advanced training seminar reduced response time at a.05 level of significance. A. This advanced training seminar significantly reduced response time, t(35) 11.43,p <.05 B. This advanced training seminar significantly reduced response time, (35)1.43, p < .05 C. This advanced training seminar did not reduce response time, t(35)--1.43, p> .05. D. There is not enough information to answer this question.

Respuesta :

Answer:

The correct option is;

C. This advanced training seminar did not reduce response time, t(35) = -1.43, p > 0.05

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

The population mean response time, μ = 9 minutes

The number of police officers in the sample, n = 36

The mean response time after the training, [tex]\overline x[/tex] = 8 minutes

The standard deviation of the response time after the training, s = 4.2 minutes

The level of significance, α = 0.05

The null hypothesis; μ ≥ 9

The alternative hypothesis; μ < 9

The test statistic for the t-test is [tex]t=\dfrac{\bar{x}-\mu }{\dfrac{s}{\sqrt{n}}}[/tex], therefore, we get;

[tex]t=\dfrac{8-9 }{\dfrac{4.2}{\sqrt{36}}} \approx -1.42857142857[/tex]

The degrees of freedom, df = n - 1 = 36 - 1 = 35

The critical-t at 0.05 level of significance is critical-t = 1.69, p(t < -1.43) > 0.05

and, we fail to reject the null hypothesis, therefore, the advanced training did not reduce the response time

ACCESS MORE
EDU ACCESS