Respuesta :

Answer:

Hello your question is incomplete below is the missing piece

What is the magnitude of the boat’s resultant velocity? Round your answer to the nearest whole number.

answer :  25.73 m/s

Explanation:

Given

V1 = 15 miles/hour =  6.71 m/s [ 45° EN ]

V2 = 18 m/s [ 5° NE ]

Calculate  the resultant velocity

Vr = 6.71 m/s[45°] + 18m/s[5°].

Vr = ( 6.71 *Cos45° + 6.71 *sin45°) + ( 18 *Cos5° + 18*sin5° )

Vr = ( 4.74  + 4.74 i  )+  ( 17.93 + 1.57i) = 22.67 + 12.18i.

Therefore the magnitude

= [tex]\sqrt{22.67^2 + 12.18^2}[/tex] = 25.73 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico