Dwayne purchased a computer from Techtronic's, Inc. for $2,600 in 2007. The rate of

depreciation is 7%. Which would be the best estimate for the value of the computer in

2010?

Respuesta :

Answer:

[tex]\$2091.3[/tex]

Step-by-step explanation:

Let P denotes initial value of the product, r% is the annual depreciation rate and t denotes time period.

Depreciation (d) = [tex]P(1-\frac{r}{100})^t[/tex]

Put [tex]P=\$2,600,\,r\%=7\%,\,t=3[/tex] years

Therefore,

 [tex]d=P(1-\frac{r}{100})^t\\\\=2600(1-\frac{7}{100})^3 \\\\=2600(\frac{93}{100})^3\\\\=\$2091.3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico