A wheel of mass 500 kg and 1 m diameter makes 500
revolutions per minute. Assuming the mass to be concentrated
along the rim, calculate the angular velocity of wheel.

Respuesta :

Answer:

w=120rpm        

Considering  it  a  disc

L=Iw

=220×(412)×120×602π

=31.415kgm/s

The angular velocity of wheel should be considered as the 31.415kgm/s  when the mass of wheel is 500 and the diameter is 500 revolutions per minute.  

Calculation of the angular velocity of wheel:

Since  

  • A wheel of mass 500 kg.
  • And 1 m diameter makes 500 revolutions per minute.

So here

We know that

w = 120rpm        

And,

L = Iw

So,

= 220×(412)×120×602π

= 31.415kgm/s

hence, The angular velocity of wheel should be considered as the 31.415kgm/s.

Learn more about velocity here: https://brainly.com/question/17802937

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico