PLEASE HELP ASAP!!!
An object has a kinetic energy of 50 J and a velocity of 5 m/s, what is the mass of the
object?

A. 4 kg

B. 55 kg

С. 10 kg

D. 1 kg

Respuesta :

Answer:

0.5mv^2=50, v=5, 25/2×m=50, m=50×2/25, So, the answer is 4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico