Respuesta :
Answer:
The molarity is 8.52M
Explanation:
molality = moles of solute/kg of solvent = 5.2mol/kg
moles of solute = 5.2mole
mass of solute = moles of solute × MW = 5.2 × 56.106 = 291.8g
mass of solvent = 1kg = 1000g
Mass of solution = mass of solute + mass of solvent = 291.8g + 1000g = 1291.8g
Density of KOH = 2120g/L
Volume of solution = mass/density = 1291.8/2120 = 0.61L
Molarity = number of moles of solute/volume of solution = 5.2/0.61 = 8.52M
The concentration in the solution is 1.94 mol/L
From the question,
We are to determine the concentration of 10 moles of potassium hydroxide in 5.16 L of solution.
From the formula
Number of moles = Concentration × Volume
Then, we can write that
[tex]Concentration = \frac{Number\ of\ moles}{Volume}[/tex]
From the question,
Number of moles of potassium hydroxide (KOH) = 10 moles
Volume of solution = 5.16 L
∴ Concentration of the solution = [tex]\frac{10}{5.16}[/tex]
Concentration of the solution = 1.94 mol/L
Hence, the concentration in the solution is 1.94 mol/L
Learn more here: https://brainly.com/question/19196652
Here is the complete question:
Calculate the concentration in each of the following solutions:
1. 10 moles of potassium hydroxide in 5.16 L of solution