Having some trouble with this one :/

An object has a kinetic energy of 50 J and a velocity of 5 m/s, what is the mass of the object?

Respuesta :

Lanuel

Answer:

Mass, M = 4 kilograms.

Explanation:

Given the following data;

Kinetic energy = 50 J

Velocity = 5 m/s

To find the mass of the object;

Kinetic energy can be defined as an energy possessed by an object or body due to its motion.

Mathematically, kinetic energy is given by the formula;

[tex] K.E = \frac{1}{2}MV^{2}[/tex]

Where;

K.E represents kinetic energy measured in Joules.

M represents mass measured in kilograms.

V represents velocity measured in metres per seconds square.

Making mass the subject formula;

[tex] M = \frac{2K.E}{V^{2}}[/tex]

Substituting into the equation, we have;

[tex] M = \frac{2*50}{5^{2}}[/tex]

[tex] M = \frac{100}{25}[/tex]

Mass, M = 4 kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico