Respuesta :
Answer:
$ 600
Step-by-step explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Principal (P) = $ 3000
Time (T) = 5 years
Rate (R) = 4%
Interest (I) =?
The total interest he will receive can be obtained as follow:
I = PTR/100
I = 3000 × 5 × 4 / 100
I = 60000 / 100
I = $ 600
Thus, the total interest he will receive is $ 600
The amount of $600 received by Prince Charming on the investment of $3000 for 5 years.
Prince Charming invests $3000, thus the principal amount is $3000.
He invest the same amount for 5 years, thus time we have to paid on this principal is 5 years.
The rate for which the principal amount increase is 4 %.
The formulated way to represent the simple interest (I) after passing t years of time, at a rate of r % and having a principal amount of P is mentioned below.
[tex]I=\dfrac{P \times r \times t}{100}[/tex]
Substitute the given values in the above formula to calculate simple interest.
[tex]\begin{aligned}I&=\dfrac{3000 \times 4 \times 5}{100}\\&=600 \end{aligned}[/tex]
Thus, the amount of $600 received by Prince Charming on the investment of $3000 for 5 years.
To know more about the simple interest, please refer to the link:
https://brainly.com/question/23266303