Answer:
She'll have $661 in the account in 2022.
Step-by-step explanation:
Compound interest:
The amount of money earned in compound interest after t years is given by the following equation:
[tex]A(t) = A(0)(1+r)^t[/tex]
In which A(0) is the initial amount and r is the interest rate, as a decimal.
Rachael started off with $400. It earns 3% interest each year.
This means that [tex]A(0) = 400, r = 0.03[/tex]
So
[tex]A(t) = A(0)(1+r)^t[/tex]
[tex]A(t) = 400(1+0.03)^t[/tex]
[tex]A(t) = 400(1.03)^t[/tex]
She wants to know how much money she'll have in the account in 2022.
17 years after 2005, which means that this is A(17). So
[tex]A(17) = 400(1.03)^{17} = 661[/tex]
She'll have $661 in the account in 2022.