Respuesta :
Answer:
1.511g/mL
Explanation:
To find density, we can use the equation
[tex]d=\frac{m}{V}[/tex]
We have V (40mL) To find m (mass), we must subtract as such:
[tex]103.36-42.91=60.45[/tex]
60.45 grams is the mass of the unknown liquid.
Now, we plug the values we have into the density equation.
[tex]d=\frac{60.45g}{40.00mL} \\\\ d=1.511\frac{g}{mL}[/tex]
The density of the unknown liquid is 1.51 g/mL
Density can be defined as the mass of an object per unit volume of the object.
[tex]Density = \frac{mass}{volume}[/tex]
To solve the question given above, we'll begin by calculating the mass of the unknown liquid. This can be obtained as follow:
Mass of empty cylinder = 42.91 g
Cylinder + unknown liquid = 103.26 g
Mass of unknown liquid =?
Mass of unknown liquid = (Cylinder + unknown liquid) – (Mass of empty cylinder)
Mass of unknown liquid = 103.26 – 42.91
Mass of unknown liquid = 60.35 g
Finally, we shall determine the density of the unknown liquid. This can be obtained as follow:
Mass of unknown liquid = 60.35 g
Volume of unknown liquid = 40 mL
Density of unknown liquid =?
Density = mass / volume
Density = 60.35 / 40
Density of unknown liquid = 1.51 g/mL
Therefore, the density of the unknown liquid is 1.51 g/mL
Learn more: https://brainly.com/question/17262276