Respuesta :
Answer:
V = 39.38 L
Explanation:
Given that,
No. of moles of H₂, n = 2
Temperature, T = 300 K
Pressure, P = 1.25 atm
We need to find the volume occupied by the gas. We can use the ideal gas law to find it such that,
[tex]PV=nRT[/tex]
Where
R is gas constant, R = 0.08205 L-atm/mol-K
V is volume of the gas
Rearranging the above formula for V. So,
[tex]V=\dfrac{nRT}{P}\\\\V=\dfrac{2\times 0.08205\times 300}{1.25}\\\\V=39.38\ L[/tex]
So, the volume occupied by the gas is 39.38 L.
The volume occupied by this hydrogen gas is equal to 39.408 Liters.
Given the following data:
- Temperature = 300 K
- Pressure = 1.25 atm.
- Ideal gas constant, R = 0.0821 L⋅atm/mol⋅K
- Number of moles = 2.00 moles.
To determine the volume occupied by this hydrogen gas, we would use the ideal gas law equation;
[tex]V= \frac{nRT}{P}[/tex]
Where;
- P is the pressure.
- V is the volume.
- n is the number of moles of a gas.
- R is the ideal gas constant.
- T is the temperature.
Substituting the given parameters into the formula, we have;
[tex]V=\frac{2 \times 0.0821 \times 300 }{1.25} \\\\V=\frac{49.26}{1.25}[/tex]
Volume, V = 39.408 Liters.
Read more: https://brainly.com/question/15677704