Respuesta :

Answer:

2M

Explanation:

Molarity refers to the molar concentration of a solution. It can be calculated by using the formula as follows:

Molarity (M) = number of moles (n) ÷ volume (V)

Based on the information provided in this question, 2 moles of salt is dissolved to form 1 liter of solution. This means that n = 2mol, V = 1L

Molarity = n/V

Molarity = 2/1

Molarity = 2M

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico