Respuesta :

astar9

Answer:

F(m)= mg(m)

m=F(m)/g(m)=72/1.6=45kg

F(e)= mg(e)= 45 x 10 m/s= 450N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico