contestada

Two identical R = 6.77 ohm light bulbs are is series circuit
with a 17.8 volt battery. What is the power (watt) of both
glowing bulbs?

Respuesta :

Answer:

the power of the two light bulbs is 23.4 W

Explanation:

Given;

the resistance of the two identical light bulbs in series, R₁ and R₂ = 6.77 ohms and 6.77 ohms respectively

battery voltage , V = 17.8 V

The equivalent resistance of the two light bulbs, R = R₁ + R₂

R = 6.77 + 6.77

R = 13.54 ohms

The power of the two light bulbs is calculated as follows;

[tex]P = IV = (\frac{V}{R} )V = \frac{V^2}{R} = \frac{17.8^2}{13.54} = 23.4 \ W[/tex]

Therefore, the power of the two light bulbs is 23.4 W

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico