Respuesta :

Answer:

$90000

Step-by-step explanation:

From the pie chart,

Let the total annual income =  $y

The percentage of housing = 28 %

The percentage of clothing = 14 %

The combined percentage of housing and clothing = 28+14 = 42 %

If the amount spent on both housing and clothing combined = $ 37800

Therefore,

y(42/100) = 37800

Solve for y

42y = 37800×100

42y = 3780000

y = 3780000/42

y = $90000

Hence, the total annual income is $90000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico