Any help?
The Kb for hydroxylamine, HONH2, is 1.1 x 10 -8
. What would be the pH of a solution
prepared by placing 1.34 g of HONH2 in 0.500 L of water?

Respuesta :

Answer:

pH = 9.475

Explanation:

Hello there!

In this case, according to the basic ionization of the hydroxylamine:

[tex]HONH_2+H_2O\rightarrow HONH_3^++OH^-[/tex]

The resulting equilibrium expression would be:

[tex]Kb=\frac{[HONH_3^+][OH^-]}{[HONH_2]} =1.1x10^{-8}[/tex]

Thus, we first need to compute the initial concentration of this base by considering its molar mass (33.03 g/mol):

[tex][HONH_2]_0=\frac{1.34g/(33.03g/mol)}{0.500L} =0.0811M[/tex]

Now, we introduce [tex]x[/tex] as the reaction extent which provides the concentration of the hydroxyl ions to subsequently compute the pOH:

[tex]1.1x10^{-8}=\frac{x^2}{0.0811-x}[/tex]

However, since Kb<<<<1, it is possible to solve for [tex]x[/tex] by easily neglecting it on the bottom to obtain:

[tex]x=[OH^-]=\sqrt{1.1x10^{-8}*0.0811}= 2.99x10^{-5}[/tex]

Thus, the pOH is:

[tex]pOH=-log(2.99x10^{-5})=4.525[/tex]

And the pH:

[tex]pH=14-4.525\\\\pH=9.475[/tex]

Regards!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico