Respuesta :

Answer:

On the sixth day (10 - 4), the worm was 2.5mm long.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Future Value= 40mm

Present Value= 2.5mm

Number of periods (n)= ?

Growth rate= 100% per day

First, we need to calculate the number of days it will take to grow from 2.5mm (PV) to 40mm (FV):

n= ln(FV/PV) / ln(1+i)  

n= ln (40 / 2.5) / ln (2)

n= 4

It will take 4 days.

On the sixth day (10 - 4), the worm was 2.5mm long.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico