Respuesta :
Answer:
Costo Total= $38,680
Step-by-step explanation:
Dada la siguiente información:
Un comerciante compra 16 máquinas de coser a S/.408 cada una: 27 equipos de sonido a S/. 732 cada uno y 19 lavadoras a S/. 652 cada una.
Para calcular el costo total, debemos usar la siguiente formula:
Costo Total= costo unitario * cantidad adquirida
Costo Total= 408*16 + 732*27 + 652*19
Costo Total= $38,680
The total amount of everything including sewing machines, sound systems, and washing machine is $38,680.
What is the cost price?
The cost price refers to the original price of the items, it is the total amount of money that costs a manufacturer to provide a given product.
The unit cost of sewing machines = 408
The unit cost of a sound system = 732
The unit cost of a washing machine = 652
Total cost = 408 × 16 + 732 × 27 + 652 × 19
= 6528 + 19764 + 12388
= $38,680
Therefore, the total amount of everything including sewing machines, sound systems, and washing machine is $38,680.
Learn more about cost price;
https://brainly.com/question/11027396