If the sales tax rate is 8.2% in California, then how much would you pay in Los Angeles
for a pair of shoes that cost $39.00?

Respuesta :

Answer:

$42.22

Step-by-step explanation:

The sales tax rate = 8.25 = 0.0825  [Divide by 100 to convert in decimal]

The cost of a pair of shoes = $39.00

Tax amount to pay = Tax rate × Cost of a pair of shoes

Now, the total amount you pay for a pair of shoes = Cost of a pair +Tax amount

= $39.00+$ 3.22

Total Price:$ 42.22

Answer:

Step-by-step explanation:

Huh

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico