Answer:
a. 0.52 = 52% probability that Linda gives the correct answer to a question.
b. 0.7692 = 76.92% probability that Linda knows the answer
Step-by-step explanation:
Conditional Probability
We use the conditional probability formula to solve this question. It is
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
In which
P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.
[tex]P(A \cap B)[/tex] is the probability of both A and B happening.
P(A) is the probability of A happening.
In this question:
Event A: Supplies the correct answer:
Event B: Knows the answer
A. What is the probability that Linda gives the correct answer to a question?
0.4(knows the answer)
1/5 = 0.2 of 1 - 0.4 = 0.6(guesses the answer). So
[tex]P(A) = 0.4 + 0.2*0.6 = 0.52[/tex]
0.52 = 52% probability that Linda gives the correct answer to a question.
B. What is the conditional probability that Linda knows the answer, given that she supplies the correct answer?
Intersection of events A and B is knowing the answer and giving the correct answer, which means that [tex]P(A \cap B) = 0.4[/tex]
The desired probability is:
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.4}{0.52} = 0.7692[/tex]
0.7692 = 76.92% probability that Linda knows the answer