Answer:
Results are below.
Explanation:
First, we need to calculate the annual depreciation using the straight-line method:
Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)
Annual depreciation= (60,500,000 - 5,500,000) / 8
Annual depreciation= $6,875,000
Now, using the units of production method:
Annual depreciation= [(original cost - salvage value)/useful life of production in miles]*miles operated
Annual depreciation= [(55,000,000 / 5,000,000)]*1,100,000
Annual depreciation= $12,100,000
Finally, the book value:
Book value= purchase price - accumulated depreciation
Straight-line:
Book value= 60,500,000 - 6,875,000= $53,625,000
Units-of-production:
Book value= 60,500,000 - 12,100,000= $48,400,000