miyu1
contestada

The cost of 4 tacos is $6.00.

What would be the cost for 10 tacos?


I need help answering this.

Respuesta :

Answer:

$15.00

Step-by-step explanation:

To first answer; this we would need to figure out the cost of one taco

Since there are already 4 we would need to divide the price by the amount so you would do

6.00/4=1.5

And now that we have the price of one we can multiply it by 10

1.5*10=15

Can I please have brainliest :)

Answer:

$15.00

Step-by-step explanation:

Each taco is 6/4 = 1.50 so 10 tacos are $15.00

ACCESS MORE