Manny is deciding between two packages of yogurt. YoFruit costs $4.48 for 16 ounces. Yummy Yogurt costs $2.64 for 8 ounces. How much more does Yummy Yogurt cost per ounce?

Respuesta :

dauyds

Answer:

16 is double 8, so just double the price: 2.64 x 2= $5.28

then, subtract to find the dufference: 5.28 - 4.48= $.80

then, divide that by the oz:

.80/16= 5 cents per ounce

Answer:

0.05

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE