whhrtqxq7x whhrtqxq7x
  • 21-03-2021
  • Mathematics
contestada

4kg of cheese costs £10.80 how much would 3kg cost

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 21-03-2021

Answer:

£8.10

Step-by-step explanation:

Divide £10.80 by 4 to find the cost of 1 Kg, then multiply this by 3

£10.80 ÷ 4 = £2.70 ← cost of 1 Kg , then

cost of 3 Kg = 3 × £2.70 = £8.10

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 21-03-2021

Answer:

it may helps......

Step-by-step explanation:

we can solve it by unitary method....So,

Cheese (in Kg). Cost (in Rs)

4kg 10.80

3kg X

Now, 4×x = 3×10.80

X=3×10.80/4 (by transposing)

X=2.7×3

X= 8.1 Answer

Mark it as brainlist

Answer Link

Otras preguntas

I don’t know anything
What is tanC ? Express your answer as a simplified fraction.
help me plz kek i dunno how to do this shi
In the early AD 800s caliph ____ opened the house of wisdom Baghdad
Why are the age and citizenship requirements for the Senate higher than those for the House of Representatives? A. Senators are expected to be more experienc
52 1/3 miles in 1 1/3 hours What is the unit rate for miles per hour?
Please answers this question all?
what role does CO2 play in global warming
why did the reformation start?
According to Bevan and Sole, which of the following is not one of the five primary characteristics of communication?