yesterjoseph200
yesterjoseph200 yesterjoseph200
  • 17-11-2016
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 6 oranges for $2. Assume that the cost of the oranges varies directly with the number of oranges. This situation can be represented by y=1/3x. Graph the equation. What is the cost per orange

Respuesta :

madelynguarin
madelynguarin madelynguarin
  • 17-11-2016
The answer to your question is 0.333
Answer Link

Otras preguntas

What decimal is equal to 7/10 0.6 0.15 0.2 0.7 0.4 ?
What are some possible advantages of having only two powerful political parties?
$120 is collected from 8 houses as maintenance charge in an apartment. Find the maintenance charge per house.
How does the play resolve the conflict between divine authority and human authority?
Explain the relationship between the sarcoplasmic reticulum and the transverse tubules
1.) Properties of a compound are_____the properties of the elements that make them up. 2.)Compounds form as a result of a______
What was the song of Troop G?
What factors characterized the red scare ?
suppose a coin is altered so that the probability of heads coming up is 1/5 what is the probability of tails coming up
What decimal is equal to 7/10 0.6 0.15 0.2 0.7 0.4 ?