Respuesta :

Answer:

$70.80

Step-by-step explanation:

18%=0.18----Covert the percentage as a decimal

60*0.18=10.80----Multiply the dinner cost by the decimal as tax

$10.80+$60.00=$70.80----Add the last number and the price of the dinner to get your total of $70.80.

Have a good day! I hoped this helped

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico