Respuesta :

Answer:

Check pdf

Step-by-step explanation:

Answer:

4ft

Step-by-step explanation:

circumference of circle = π r^2

=> circumference = 50.25 ft

=> πr^2 = 50.25 ft

=> r^2 = 50.25/3.14 = 16 ft

=> r = 16

=> r = 4 ft

hope it helps

ACCESS MORE
EDU ACCESS