kminnick60 kminnick60
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

two packages of rice cost the same amount. Which is the better buy? 12 ounce or 400 grams

Respuesta :

GeorgeFocus
GeorgeFocus GeorgeFocus
  • 18-03-2021

Answer:

400 grams

Step-by-step explanation:

12ounce= 340.19 grams approximately

So,its best to buy the package that weighs 400 grams

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of DNA​
What is a analogous relationship. 1. Thing and what it requires 2. Thing and what entertains it 3. Sing and what feeds it.
Suppose a factory emits pollution into the air during its production process. The demand​ (D) for its output​ (Q) is p​= 2400- Q, its marginal cost of productio
A cafeteria charges $1.70 for breakfast and $2.60 for lunch. On a monday, a combined 1,300 breakfast and lunches were sold for $3,087.50 create a system of eqat
8. a. Patrick Henry, Thomas Paine, and John Locke all inspired the American revolutionaries by stressing the need to petition the king of England. b. elect memb
After washing to be Guff​
The need the rate of change please
[tex] {x}^{2} + {5}^{2} + 6 \: {x }^{2} - 9and {x}^{2} x - 6[/tex]​
When current flows through this wire, what forms around the wire?(20 points)
API has just paid an annual dividend of $1.39 per share and expects to increase it by 3.5 percent annually for the foreseeable future. Calculate the current val