jebri423
jebri423 jebri423
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

A teacher gets snacks for the class for $50 and also purchases 6 boxes of pencils. The teacher spent a total of $62. Write an equation that models the situation with x, the cost of one box of pencils. *​

Respuesta :

290216
290216 290216
  • 18-03-2021

Answer:

is it $12?

Step-by-step explanation:

62-50= $12

Answer Link

Otras preguntas

Explaining Why did Darius I create satrapies
What is love? Does it change who we are? And how old do you have to be to experience it?
Henry is up for retirement after 35 long years at his pharmacy. Before retiring, he would like to know how much he would receive each month from Social Securit
Henry is up for retirement after 35 long years at his pharmacy. Before retiring, he would like to know how much he would receive each month from Social Securit
Can someone please help me with this I'm not sure if I got this one right I think that the answer is C.
The large number of casualties in the nigerian civil war can be attributed to
why do your muscles react the way they do during a warm up?
2+2=6 3+3=11 4+4=18 6+6=?
How is mechanical energy conserved?
How did Hoovers political beliefs affect his attempt to deal with the economic crisis of the Depression?
ACCESS MORE